Telefon
WhatsApp
Çin tahrik ediliyor! Tayvan lideri, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'ye şeref madalyası taktı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesi Pasifik'te tansiyonu artırdı. Çin ordusu Tayvan çevresinde füze ve savaş uçaklarıyla tatbikata başlarken, hükümet kanadıysa ABD'ye sert sözler sarf etti. Bölgede eller tetikteyken Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai, Çin'i daha da kışkırtarak, Pelosi'ye "Şeref Madalyası" taktı. Pelosi de Tsai'ye teşekkür ederek, "Ziyaretimiz, ABD'nin Tayvan'a destek sözünü terk etmediğini açıkça göstermiştir" dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, dün Tayvan'a resmi ziyarette bulundu. Çin'in "Pelosi Tayvan'ı ziyaret ederse Çin ordusu boş durmayacak." ifadelerine rağmen çeyrek asır sonra ilk kez ABD'li üst düzey bir yetkili, Tayvan'ı ziyaret etmiş oldu. Bu hamle ise Çin - ABD - Tayvan arasında savaş çanlarının çalmasına sebebiyet verdi.

 

ÇİN, ZİYARETİ KINADI

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesinin ardından ABD'nin Pekin Büyükelçisi Nicholas Burns'u bakanlığa çağırarak ziyareti protesto etti. Ziyaretin Çin-ABD ilişkilerinin siyasi yapısına büyük zarar verdiği, Çin'in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü zedelediğini, Tayvan Boğazı'ndaki barış ve istikrarın zeminini aşındırdığını ve Tayvan'ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçı güçlere yanlış mesaj verdiğini ifade eden Şie, "Bu davranış, son derece kötü niyetlidir ve sonuçları çok ciddi olacaktır. ABD hükümeti bundan sorumlu tutulmalıdır." dedi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!