Telefon
WhatsApp
Doların düştüğü 20 Aralık'ta ne oldu? Ali Babacan: Arkadan cayır cayır dolar sattılar

İsmail Küçükkaya'nın sunduğu FOX TV'deki Çalar Saat programına canlı yayın konuğu olarak katılan Ali Babacan'dan ekonomiye ilişkin tartışmalı iddialar geldi.

Ali Babacan 20 Aralık'ta yaşanan dolar krizinin perde arkasında yüklü dolar satışı olduğunu öne sürdü. Ali Babacan'ın iddiasına göre bu satış da Merkez Bankası tarafından gizlice yapıldı. Babacan şunları söyledi:

 

"ARKA KAPIDAN 130 MİLYAR DOLAR"

"20 Aralık akşamı cumhurbaşkanı bir açıklama yaptı. Yeni bir mevduat sistemine geçiyoruz diye. Aynı gece döviz kurunda bir gerileme yaşandı. Şöyle bir algı oluşturuldu. Yeni sistemin dövize faydası oluyor diye. Fakat bir baktık o akşam ve ertesi gün Merkez Bankası arkadan cayır cayır dolar satmış. Arka kapıdan 130 milyar doları satmıştı ya, aynı işi tekrarlamış. Rakamlar çok açık."

SON GECE UYARISI

"Merkez Bankası'nın rezervi eksiye düştü. Kasımın sonunda rakam eksi 47, aralık sonunda eksi 64. Demek ki aralık ayında Merkez Bankası 17 milyar dolarlık döviz satmış. Bunun 9 milyarını da gizli saklı yapmış. Bu 17 milyar dolar nerede? Cevap veremiyorlar çünkü gizli saklı yapıyorlar.

Bu krizin çözülmesi sadece ekonomi politikalarıyla olmaz. Çok daha geniş bir alanda çalışmayı gerektirir. Hukuk, adalet, dış politika ve iyi eğitim politikası olmadan sorunları çözemezsiniz. Öncelikle zemini sağlamlaştırmak gerekiyor.

Bu ayın 20'sinde Merkez Bankasının Para Politikası Kurulu var değil mi? Ne olacak? Kimse bilmiyor, Merkez Bankasının kendisi de bilmiyor. Son gece Cumhurbaşkanı ne talimat verirse Merkez Bankası onu yapacak."

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!